NOĆI SU MI U BIRTIJI

Uvjek isto u sumrak, ja idem od kuće. Vraćam joj se ujutro, rano u svanuće. U birtiju ja odlazim, tu se rujno vino pije. To što selo priča zame, ni briga me zato nije. Što i kako ja da živim, selo neću nikat pitat. Sve što treba ja obavim, a po noći volim skitat. Selo priča i pričat će, kad osnove zato nema. Možda sutra mjesto mene, neko drugi bude tema. Opet noćas u birtiju, srcu mome to je želja, Nazdravit ću ja uz vino, u društvu sam prijatelja. Vrbovac 24.02.2025 Ilija Kovačević Marko Majic

SREDNJOŠKOLSKI DANI

Pjesmu pišem o životu svome, i Odžaku gradu voljenome. Tu sam rođen i proveo mladost, sa drugima dijelio sam radost. Lijepi dani sjetim ih se rado, poštovalo i staro i mlado A tek dani srednje škole moje, u sjećanju lijepom ostalo je. Nosila je ime Đuro Pucar stari, mehaničar s nama i bravari. Majstor Muhamed Šaldo je bio, U Želji je rado i često sjedio Marko Oroz majstor bravarije, Pero Panić majstor tokarije Profesora tad je bilo dosta, Stjepan Mikić u sjećanju osta. Mujo Delić,Husein,Enver isto, direktor je bio Milić Risto. Dževida,Luja,Vjekoslava i Hajrija, Simo,Mirko i dobri Bahrija. Sjećanje je na druge ostalo, da se vratit u te dane malo. Vrbovac 24.02.2025 Ilija Kovačević Marko Majic

POSAVSKA SUZA I PONOS

Posavino zemljo napaćena, zalivena suzom tvojih žena. Udovice bez ljudi ostaše, bez njih same djecu podizaše. Govorila nama naša baka o bitkama okolo Odžaka. O ponosu koji se ne krije Kad je Berlin pao a Odžak još nije. Prodaše nas za rata prošloga prevaranti vremena onoga. Izginuše braća i očevi, u grobu se prevrću djedovi. Neka pamti svako naše dijete, da nam kuće bijahu otete. Sad su oni opet svoj na svome, Blagoslovljen da si sveti dome. Pa neka ide sa oca na sina ova zemlja s djedovim kostima. Posavac se samo klanja bogu, Zlobnici ga pokorit ne mogu.. Gordana Kopačević Marko Majic